نحوهٔ مشارکت

مشارکت در خوانش اشعار سایت گنجور آزاد و داوطلبانه است. اولویت اول و هدف در این پروژه آموزش درستخوانی اشعار است و به همین لحاظ، زیباخوانی و کیفیت بالای ضبط صدا از نیازمندیهای ضروری صداهای ارسالی نیست.

برای مشارکت در این پروژه لازم است داوطلبان گرامی حتماً با استفاده از نرم‌افزار گنجور رومیزی خوانش اشعار را با متن شعر همگام کنند و خروجی کار را در قالب دو فایل با پسوندهای mp3و xml از طریق پیشخان خوانشگران گنجور بارگذاری کنند (همگامسازی و تولید فایلهای مورد نیاز و ارسال آن در پیشخان بر عهدهٔ تهیه‌کنندهٔ خوانش است و گنجور امکان انجام این فرایند را ندارد).

نکتهٔ مهم: امکان ارسال خوانش جدید برای اشعاری که دارای ۱۰ خوانش یا بیشتر هستند (عموماً اشعار حافظ) وجود ندارد.

برای آموختن نحوهٔ همگامسازی و تولید فایلهای مورد نیاز این فیلم را ببینید (مشاهده روی یوتیوب، نرم‌افزار گنجور رومیزی به رایگان از این نشانی قابل دریافت است):

یا این مطالب را بخوانید:

برای تولید و ارسال خوانش اشعار نیز به توضیحات این فیلم توجه کنید (مشاهده روی یوتیوب):

برای آشنایی با روش ثبت نام در پیشخان خوانشگران و بارگذاری خوانش این ویدیوها را ببینید:

توصیه می‌شود در ضبط خوانش‌ها -با توجه به آن که اولویت با وضوح صداست- از همراه کردن موسیقی‌های با صدای بالا و ناهمخوان خودداری کنید.

  آنچه نهایتاً می‌تواند باعث عدم پذیرش خوانش ارسالی شود نادرستخوانی اشعار است. درستخوانی شعر تنها زمانی امکانپذیر است که راوی معنای شعر و نحوهٔ تلفظ واژه‌های شعر را بداند و بداند در خوانش اشعار چه لحنی را رعایت کند.

توصیه می‌شود قبل از قرائت اشعار با دو بار کلیک روی واژه‌های دشوار و نامأنوس شعر در گنجور و استفاده از سایت واژه‌یاب از معنی و نحوهٔ تلفظ آنها اطمینان حاصل کنید و به کتب شرح اشعار مورد نظر مراجعه کنید. در مورد اشعاری که خوانشهای معروفی از آنها ارائه شده (مثلاً غزلیات حافظ که به همت استاد موسوی گرمارودی قرائت شده) به این خوانشها به شکل مرجع نگاه کنید و قبل از خواندن مجدد اشعار آنها را گوش کنید.

بررسی خوانشهای دریافتی ممکن است تا چندین روز طول بکشد.

از ارسال خوانشهایی که متعلق به خودتان نیست و احیاناً در قالب محصولات تجاری ارائه شده‌اند جداً خودداری فرمایید. ضمناً با ارسال خوانش خود به گنجور پذیرفته‌اید که اثرتان بدون محدودیت و به طور آزاد چه در کارهای رایگان و چه در کارهای تجاری قابل استفادهٔ مجدد باشد. تنها شرط الزام شده از طرف گنجور ذکر نام گوینده و منبع اولیه است که البته در قبال تضییع احتمالی آن گنجور مسئولیتی بابت پیگیری و اعادهٔ حق ندارد.

  از جانب دیگر، مطمئناً توقع کیفیت عالی از جانب همراهان گنجور وجود دارد اما تحقق این توقع در چارچوب امکانات موجود امکانپذیر است. لذا حذف خوانشها تنها با استناد و اثبات نادرستخوانی انجام می‌شود و ناهمخوانی نحوهٔ خوانش با سلیقه یا ناسازگاری کیفیت آن با کف توقعات دوستان از ملاکهای پذیرش درخواست حذف خوانش نیست.